Trzylatek w przedszkolu: jak przygotować dziecko do zmiany?

1. Trzylatek w przedszkolu: rozmowa
Pierwszym krokiem jest rozmowa z dzieckiem o tym, czym jest przedszkole, co to za miejsce, gdzie się znajduje, kto tam przebywa i co się tam robi. Należy pamiętać, by opowiedzieć o tym dziecku, zwracając uwagę na pozytywy tej placówki. Wyjaśnić, że przedszkole to takie miejsce, w którym jest dużo innych dzieci, wiele zabawek, którymi można się wspólnie bawić, plac zabaw, gdzie organizuje się ciekawe zajęcia. Podczas pobytu w domu dziecko może samo nawiązać rozmowę o przedszkolu, wtedy dobrze jest ją kontynuować. Wzbudzi ona w dziecku pewność, że to miejsce musi być dobre, skoro mama i tata tak spokojnie o tym mówią.

2. Trzylatek w przedszkolu: spacer przed początkiem roku
Dobrze jest wybrać się na spacer do przedszkola, pokazać dziecku to miejsce, by się z nim oswoiło. Często w placówkach są organizowane zajęcia adaptacyjne (ze względu na okres pandemii, zajęcia w naszym przedszkolu zostały odwołane), warto się na nie zapisać. Z pewnością pomogą dziecku wejść do grupy bez kłopotu, będzie przecież znało zarówno panie tam pracujące, jak i samo przedszkole.

3. Trzylatek w przedszkolu: przypomnienie przed 1 września
Zajęcia w przedszkolu zaczynają się we wrześniu. Dzień przed pójściem do przedszkola trzeba o tym dziecku przypomnieć. Może się zdarzyć, że zacznie ono mieć wątpliwości, ale wtedy rolą rodziców jest je uspokoić. Dziecko obserwuje zachowania rodziców. Jeśli oni są nerwowi i niepewni, ono też zaczyna się tak zachowywać. Dlatego należy pamiętać, by spokojnie o przedszkolu mówić i realizować założony plan.

4. Trzylatek w przedszkolu: przygotujcie razem wyprawkę
Trzylatek w przedszkolu musi mieć również przygotowaną wyprawkę, czyli komplet ubrań na zmianę, ulubioną zabawkę, szczoteczkę i pastę do zębów. Jeśli to jest możliwe, warto w pierwszych dniach września odbierać dziecko wcześniej, jeśli nie - trzeba je uprzedzić, że mama/tata przyjdzie po podwieczorku. Nie należy wymieniać godzin, bo dla dziecka to abstrakcja. Bardzo ważne, by odebrać dziecko zgodnie z obietnicą, bo ono czeka.

5. Trzylatek w przedszkolu: przezwyciężyć kryzys
Często się zdarza, że po kilku dniach dobrej zabawy w przedszkolu pojawia się kryzys, płacz i niechęć. W takich chwilach ważne jest, by rodzice spokojnym, stanowczym tonem uświadomili dziecku, że do przedszkola trzeba chodzić codziennie, tak jak mama i tata chodzą do pracy. Rolą rodziców jest także wytłumaczenie dziecku, że pewne sytuacje w przedszkolu są konieczne - jedzenie posiłków, mycie zębów po posiłku, branie udziału w zajęciach, samodzielne ubieranie się. W domu nie zawsze udaje się nam tego dopilnować, ale w przedszkolu robią to wszystkie dzieci. Jeśli pojawia się pytanie: "Dlaczego muszę to wszytko robić?", nie trzeba rozwijać odpowiedzi, wystarczy: "W przedszkolu tak po prostu jest".

Trzylatek w przedszkolu: co powinno umieć dziecko, idąc do przedszkola?

Przede wszystkim, trzeba popracować nad przygotowaniem dziecka do samodzielności. Powinno więc ono sygnalizować swoje potrzeby, samodzielnie się załatwiać, umieć trzymać sztućce i samodzielnie zjeść posiłek, a także ubrać się i rozebrać. Dziecko zawsze może liczyć na pomoc nauczyciela, ale ważne jest, by samo próbowało się obsłużyć. Należy również przygotować dziecko do tego, że w trakcie dnia sporo się dzieje, więc nie może cały czas się bawić, że musi reagować na polecenia nauczyciela. Po zabawie trzeba po sobie posprzątać - to bardzo ważne zadanie, do którego  też warto już od najmłodszych lat przygotować malucha, gdyż tego właśnie wymaga się w przedszkolu. Dzieci muszą także przywyknąć do tego, że w przedszkolu nie są same, trzeba dzielić się zabawkami z innymi, a także używać słów: proszę, dziękuję, przepraszam.

Trzylatek w przedszkolu może sobie świetnie poradzić, a pójście do placówki nie musi być dla niego traumatycznym przeżyciem, jeśli tylko odpowiednio przygotujemy go do tego wydarzenia. Warto przy tym pamiętać, że przedszkole jest miejscem, w którym dziecko przygotowuje się do roli ucznia i rozwija swoje uzdolnienia, a także z radością spędza czas.